ថ្លែងក្នុង “កិច្ចប្រជុំផ្ទៀងផ្ទាត់ លទ្ឋផលនៃការអង្កេតជាតិការចំណាយលើមេរោគអេដស៍ និងជំងឺអេដស៍ លើកទី៤ ឆ្នាំ២០១១-២០១២នៅថ្ងៃទី៣១ ខែឧសភា ឆ្នាំ២០១៣ នាសណ្ឋា គារ ហ៊ីម៉ាវារី លោក ស៊ឹម គឹមសែន អនុប្រធានអាជ្ញាធរជាតិប្រយុទ្ឋនឹងជំងឺអេដស៍បានថា សរុប ទាំងថវិកាជាតិ និងអន្តរជាតិ គឺមិនមានការខុសគ្នាច្រើនធៀបទៅនឹងជុំមុនៗទេ គឺវា មាន ន័យ ថា កម្ពុជា ហាក់ ដូចជាមានចេរភាពលើទំហំថវិកាសម្រាប់ចំណាយ ទៅលើជំងឺ អេដស៍។ ប៉ុន្តែបើយើងក្រឡេកមើលថវិកាជំនួយអន្តរជាតិ ដែលបានចុះកិច្ចព្រមព្រៀង ជាមួយរាជ រដ្ឋា ភិបាលកម្ពុជាវិញគឺ ជា រៀងរាល់ឆ្នាំមានរហូតដល់ជាង ៦០លានដុល្លាអាមេរិក ពោលគឺគ្រាន់ តែថវិកាជំនួយតែ ប៉ុណ្ណោះ។
លោកបានបន្តថា គំលាតថវិការវាងថវិកាចុះបញ្ជី និងថវិកាចំណាយលើការឆ្លើយតបនេះ គឺ មានគំលាតធំណាស់ ដែលសបញ្ជាក់ឲ្យឃើញថា យើងនៅមានការខ្វះខាត ចន្លោះក្នុង ការ ប្រមូលទិន្នន័យ ឬអាចជាវិធីសាស្ត្រក្នុងការប្រមូលទិន្នន័យប្រើប្រាស់មិនទាន់បាន ទូលំទូលា យឬដោយសារដៃគូរបស់យើងមួយចំនួនមិនចង់បង្ហាញពីរបាយការណ៍ចំណាយ ទាក់ទងនិងការចំណាយទៅលើការគ្រប់គ្រងរដ្ឋបាល ការចំណាយទៅលើប្រាក់បៀវត្ស។
លោកស្រី Marie-OdileEmondនាយកកម្មវិធីប្រយុទ្ឋនិង ជំងឺអេដស៍ អង្គ ការសហប្រជាជាតិ ប្រចាំកម្ពុជា ក៏បានមានប្រសាសន៍ថា លទ្ឋផលដែលបានមកពីការអង្កេត ស្តីពី ការចំណាយ ទៅលើការឆ្លើយតបជាតិប្រយុទ្ឋនិងមេរោគអេដស៍ និងជំងឺអេដស៍កន្លងមក និងទាំងពេលនេះ បានផលិតចេញនូវព័ត៌មា នដែលមានតម្លៃស ម្រាប់ប្រើប្រាស់ ក្នុងការ តាមដាន ពី ប្រសិទ្ឋ ភាពនៃការចំណាយក្នុងការអនុវត្តផែនការយុទ្ឋសាស្ត្រជាតិទូលំទូលាយ និងពហុវិស័យឆ្លើយត បទៅនិងមេរោគអេដស៍ និងជំងឺអេដស៍ និងប្រើប្រាស់ផង ដែរសម្រាប់ ការ រៀបចំផែនការថ វិកា និងការស្វែងរកកាគាំទ្រដល់ការធ្វើចលនាប្រភពធនធានជាតិ និង អន្តរជាតិឲ្យកាន់ តែមានប្រសិទ្ឋភាពថែមទៀត។
លោក តែងគន្ឋី អគ្គលេខាធិការអាជ្ញាធរជាតិប្រយុទ្ឋនឹងជំងឺអេដស៍ ក៏បានលើកឡើង ដែរថា ជំងឺអេដស៍នៅក្នុងប្រទេសកម្ពុជាកន្លងមក ឲ្យទទួលបានជោគជ័យគួរជាទី មោនៈ តាម រយៈការកាត់បន្ថយអត្រាផ្ទុកមេរោគអេដស៍ ឲ្យធ្លាក់ចុះជាបន្តបន្ទាប់ពីអត្រាខ្ពស់បំផុត ១.២ ភាគរយ ក្នុងឆ្នាំ២០១៣ មកនៅត្រឹមតែ ០.៧ ភាគរយ នៅឆ្នាំ២០១២ និងជាពិសេសការចូល រួមរបស់លោកស្រី MarieOdileEmondនាយកកម្មវិធីប្រយុទ្ឋនិងជំងឺអេដស៍អង្គការ សហប្រ ជាជាតិប្រចាំកម្ពុជា ក្នុងការអង្កេតពីការចំណាយទៅលើការ ឆ្លើយតបជាតិប្រយុទ្ឋ និងមេរោគ អេដស៍ និងជំងឺអេដស៍នៅកម្ពុជាតាំងពីលើកទីមួយ រហូតដល់លើកទីបួននាពេលផងដែរ៕
ដោយចេម
No comments: